Skip to content

2 Snowmass Ct Unit 1

Vernon, NJ 07462

Built 2006

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 4, 2021

Property Information

Block528
Lot18
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19M

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
57%
Improvement Value:$142,100
43%
Total Assessment$327,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,572+7.1%
2024$7,069+14.8%
2023$6,157+2.4%
2022$6,013+29.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,644DeedBook 3615, Page 939Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 3269, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 2006