Skip to content

2 Pico Ct Unit 7

Vernon, NJ 07462

Built 1984

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block529
Lot177
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionPANORAMA LO END
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage748
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
69%
Improvement Value:$61,200
31%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,670+20.8%
2024$3,866+25.3%
2023$3,086+8.6%
2022$2,842+12.1%
Property History

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 3445, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1984