Skip to content

1 Gray Rock Dr Unit 4

Vernon, NJ 07462

Built 1986

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
Dec 5, 2016

Property Information

Block529
Lot186
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionWOOD UP IN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage842
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
61%
Improvement Value:$81,300
39%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,357+4.1%
2024$4,185+24.4%
2023$3,363+10.7%
2022$3,039-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 3412, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1986