Skip to content

1 Gray Rock Dr Unit 2

Vernon, NJ 07462

Built 1984

Last Sale Price
$78,750
Last Sale Date
May 11, 2020

Property Information

Block529
Lot188
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
DescriptionPANORAMA UP END
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
59%
Improvement Value:$92,300
41%
Total Assessment$227,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,587+20.2%
2024$4,647+17.8%
2023$3,944+0.2%
2022$3,938+15.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,750
Sq Ft972DeedBook 3557, Page 440Recorded6/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1984