Skip to content

1 Alta Ct Unit 3

Vernon, NJ 07462

Built 1984

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jan 13, 2018

Property Information

Block529
Lot40
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page19M1

Building Details

Building Class35
DescriptionWOOD LO IN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage648
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
56%
Improvement Value:$58,900
44%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,017+7.0%
2024$2,819+53.6%
2023$1,836+5.1%
2022$1,747-13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3466, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1984