Skip to content

12 Wood Dale Ct

Sussex, NJ 07461

Built 1988

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Sep 2, 1997

Property Information

Block537
Lot30
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page22B

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,331
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,500
48%
Improvement Value:$207,300
52%
Total Assessment$401,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,107+3.7%
2024$8,782+5.6%
2023$8,313+3.7%
2022$8,013-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 2238, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1988