Skip to content

124 Lk Pochung Road

Sussex, NJ 07461

Built 1980

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block546
Lot102
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page23I

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,600
64%
Improvement Value:$124,300
36%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,157+6.3%
2024$6,731+7.5%
2023$6,264+6.4%
2022$5,888-14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 3315, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1980