Skip to content

37 Woodland Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1970

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block546
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page23H

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
57%
Improvement Value:$155,700
43%
Total Assessment$365,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,638+6.8%
2024$7,151+10.6%
2023$6,465+4.8%
2022$6,169-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000
Sq Ft1,196DeedBook 10326, Page 1580Recorded8/5/2024

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3370, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1970