Skip to content

48 Cedar Ridge Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block546
Lot76
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page23D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
64%
Improvement Value:$118,300
36%
Total Assessment$328,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538+7.0%
2024$7,045+10.8%
2023$6,358+4.1%
2022$6,110+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969