Skip to content

15 Bucky Ln

Vernon, NJ 07462

Built 1995

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block55
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,796
Acreage10.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$332,500
50%
Improvement Value:$337,500
50%
Total Assessment$670,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,485+8.3%
2024$13,372-2.7%
2023$13,738-0.4%
2022$13,791-1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft2,796DeedBook 3591, Page 599Recorded6/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1995