Skip to content

11 Bucky Ln

Vernon, NJ 07462

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 15, 2003

Property Information

Block55
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page3C

Building Details

Building Class17
Description2S FW O 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage2.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,300
49%
Improvement Value:$276,900
51%
Total Assessment$539,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,403+11.7%
2024$11,108+5.4%
2023$10,538+2.5%
2022$10,282-9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2725, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1987