Skip to content

51 West Shore Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1987

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 28, 2000

Property Information

Block583
Lot16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26A

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,102
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
49%
Improvement Value:$189,900
51%
Total Assessment$373,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+3.0%
2024$7,857+2.7%
2023$7,647+4.4%
2022$7,327-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2478, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1987