Skip to content

1819 Rt 565

Sussex, NJ 07461

Built 1987

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block5
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2S FV L 2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,674
Acreage3.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
35%
Improvement Value:$333,500
65%
Total Assessment$514,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,119-1.7%
2024$11,316-3.8%
2023$11,761+4.2%
2022$11,284+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 3239, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1987