Skip to content

1817 Rt 565

Sussex, NJ 07461

Built 1981

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 17, 2018

Property Information

Block5
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description2S FW L 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
41%
Improvement Value:$233,600
59%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,673+3.0%
2024$8,422-8.2%
2023$9,174+1.9%
2022$9,005+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 3477, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1981