Skip to content

49 Orchard Dr

Vernon, NJ 07462

Built 1968

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jun 18, 2003

Property Information

Block602
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26D

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage662
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
75%
Improvement Value:$59,400
25%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+7.4%
2024$4,784+7.5%
2023$4,450-2.3%
2022$4,557-14.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 2739, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 1524, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1968