Skip to content

45 Old Coach RdVernon, NJ 07462

Built 1931

Last Sale Price
$130,500
Last Sale Date
Jun 26, 1996

Property Information

Block602
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page26D

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,600
61%
Improvement Value:$117,800
39%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,439+4.9%
2024$6,140+4.6%
2023$5,868-1.2%
2022$5,938-4.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,500
DeedBook 2154, Page 80

Property Sale

SaleMulti
$133,750
DeedBook 1615, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1931