Skip to content

260 Rudetown Road

Hamburg, NJ 07419

Built 1998

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block608
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage5.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
43%
Improvement Value:$231,400
57%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,293-0.3%
2024$9,317-3.4%
2023$9,640+1.7%
2022$9,478-4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,144DeedBook 3607, Page 946Recorded9/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1998