Skip to content

80 Wawayanda Rd

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1991

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 3, 2001

Property Information

Block64
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S FV 2 2BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,500
49%
Improvement Value:$168,100
51%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,343+8.1%
2024$6,791-4.7%
2023$7,125+1.7%
2022$7,005-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 2556, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1991