Skip to content

41 Barry Dr S

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1973

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 25, 1993

Property Information

Block65
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,700
52%
Improvement Value:$184,200
48%
Total Assessment$383,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,100+5.9%
2024$7,647+3.4%
2023$7,398+4.1%
2022$7,106-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 1936, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1973