Skip to content

27 Barry Dr S

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1972

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 21, 2005

Property Information

Block65
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,700
56%
Improvement Value:$154,800
44%
Total Assessment$354,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,948+6.4%
2024$7,468+5.9%
2023$7,053+4.0%
2022$6,783+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2987, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1972