Skip to content

13 High Ridge Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1968

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 3, 1999

Property Information

Block67
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10B

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,900
61%
Improvement Value:$125,200
39%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,294+7.5%
2024$6,786+3.0%
2023$6,588+3.8%
2022$6,348+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 2381, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1968