Skip to content

16 Lakeshore Dr E

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1979

Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block76
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10A

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
58%
Improvement Value:$143,900
42%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,653+6.9%
2024$7,157+2.4%
2023$6,987+4.0%
2022$6,720+6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1979