Skip to content

94 Cedar Tree Dr

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1990

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jun 9, 2022

Property Information

Block94
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10E

Building Details

Building Class16
Description1ST FV R 1BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,600
63%
Improvement Value:$159,700
37%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271+7.2%
2024$8,645+12.4%
2023$7,691+5.2%
2022$7,312+12.3%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000
Sq Ft1,564DeedBook 3640, Page 233Recorded6/20/2022

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,564DeedBook 3605, Page 134Recorded9/9/2021

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2527, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1990