Skip to content

8 Joan Ln

Highland Lakes, NJ 07422

Built 1974

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block96
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityVernon Twp
Tax Map Page10F

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage660
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,500
72%
Improvement Value:$75,100
28%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,122+10.1%
2024$5,562+7.8%
2023$5,158+8.0%
2022$4,776+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft660DeedBook 3560, Page 832Recorded7/15/2020

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2304, Page 321

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 1837, Page 293

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1257, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1974