Skip to content

51 Alpine Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block101
Lot37
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1 SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage865
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
33%
Improvement Value:$74,900
67%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,301+1.4%
2024$3,256+1.8%
2023$3,199+3.4%
2022$3,094+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000

From: TALMADGE, TINA

To: SCOTT, RANDOLPH JR

Sq Ft865DeedBook 3350, Page 964Recorded12/11/2014

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2423, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1958