Skip to content

8 Newman Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1959

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Jan 31, 2007

Property Information

Block116
Lot6.10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page3501

Building Details

Building Class17
Description1 SF,G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,449
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
32%
Improvement Value:$185,900
68%
Total Assessment$273,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,074+1.4%
2024$7,961+1.8%
2023$7,822+3.4%
2022$7,565+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 3116, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1959