Skip to content

22 Haggerty Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1965

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block121
Lot11.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page3903

Building Details

Building Class17
Description1 SF,G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,450
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
33%
Improvement Value:$151,500
67%
Total Assessment$226,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,680+1.4%
2024$6,587+1.8%
2023$6,472+3.4%
2022$6,259+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,450DeedBook 10266, Page 351Recorded8/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 1965