Skip to content

1194 Rt 23

Sussex, NJ 07461

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block151
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class16
Description1 1/2 SF
Dwellings1
ZoningNHCO
Sq Footage1,320
Acreage5.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,200
76%
Improvement Value:$29,500
24%
Total Assessment$123,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,653+1.4%
2024$3,602+1.8%
2023$3,539+3.4%
2022$3,423+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920