Skip to content

65 Lower Unionville Rd

Sussex, NJ 07461

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block21
Lot10
QualifierQFARM
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningMURE
Sq Footage---
Acreage47.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$10,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$295-28.7%
2024$414+4.7%
2023$395-9.1%
2022$434-13.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3587, Page 227Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$100,000

From: LOWER UNIONVILLE ROAD, LLC

To: SPEIDEL, STEVE & DEANNE

DeedBook 3460, Page 510Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$110,386
DeedBook 1396, Page 116