Skip to content

Rt 642

Sussex, NJ 07461

Public Property

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Feb 26, 1992

Property Information

Block2
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page2.01

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage30.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$3,301+14.0%
1993$2,896+608.2%
1992$409
Property History

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1841, Page 118

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1667, Page 177