Skip to content

Layton Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1890

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Sep 25, 1986

Property Information

Block44
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,974
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
25%
Improvement Value:$177,100
75%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+1.4%
2024$6,858+1.8%
2023$6,738+3.4%
2022$6,516+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1387, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1890