Skip to content

25 Rt 284

Sussex, NJ 07461

Built 1995
Farm (Regular)

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Nov 4, 1992

Property Information

Block44
Lot6
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description2 SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,744
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
16%
Improvement Value:$268,500
84%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,435+1.4%
2024$9,304+1.8%
2023$9,141+3.4%
2022$8,841+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 1890, Page 146