Skip to content

844 Rt 23

Sussex, NJ 07461

Built 1987

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Apr 2, 1987

Property Information

Block53
Lot4.03
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,060
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
28%
Improvement Value:$204,000
72%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,366+1.4%
2024$8,250+1.8%
2023$8,105+3.4%
2022$7,839+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 1450, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1987