Skip to content

84 Alder Terr

Sussex, NJ 07461

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block78
Lot41
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
24%
Improvement Value:$140,600
76%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,460+1.4%
2024$5,384+1.8%
2023$5,290+3.4%
2022$5,116+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000
Sq Ft1,452DeedBook 10406, Page 221Recorded9/18/2025

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$31,475
DeedBook 1587, Page 224