Skip to content

91 Fernwood Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1990

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 2, 2006

Property Information

Block111
Lot82
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,440
Acreage2.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
21%
Improvement Value:$169,500
79%
Total Assessment$215,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,352+1.4%
2024$6,264+1.8%
2023$6,154+3.4%
2022$5,952+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 3093, Page 224

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 2171, Page 4

Property Sale

Sale
$131,324
DeedBook 1730, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 1523, Page 70