Skip to content

14 Tomahawk Tr

Sussex, NJ 07461

Built 1975

Last Sale Price
$246,500
Last Sale Date
May 31, 2007

Property Information

Block84
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage960
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
29%
Improvement Value:$104,400
71%
Total Assessment$147,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,367+1.4%
2024$4,307+1.8%
2023$4,231+3.4%
2022$4,092+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$246,500
DeedBook 3156, Page 213

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1814, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1975