Skip to content

34 Woodland Rd

Sussex, NJ 07461

Built 1959

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 10, 2008

Property Information

Block88
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityWantage Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1 SF,G1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,478
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
21%
Improvement Value:$167,200
79%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,234+1.4%
2024$6,147+1.8%
2023$6,040+3.4%
2022$5,841+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3204, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1959