Skip to content

5 Union St

Clark, NJ 07066

Built 1956

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 22, 2013

Property Information

Block133
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,196
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,800
60%
Improvement Value:$168,900
40%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,359+1.5%
2024$9,219-7.8%
2023$10,001+1.7%
2022$9,838+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5941, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1956