Skip to content

11 Union St

Clark, NJ 07066

Built 1956

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Aug 23, 2024

Property Information

Block133
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,508
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,500
56%
Improvement Value:$186,100
44%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401+4.3%
2024$9,011-11.9%
2023$10,231+1.7%
2022$10,060+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft1,508DeedBook 6555, Page 2699Recorded8/30/2024

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,508DeedBook 6532, Page 2536Recorded12/26/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956