Skip to content

60 Ivy St

Clark, NJ 07066

Built 1953

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Oct 31, 2008

Property Information

Block85
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
57%
Improvement Value:$169,700
43%
Total Assessment$394,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,739+1.5%
2024$8,608+5.4%
2023$8,170+1.7%
2022$8,037+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 5740, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1953