Skip to content

16 Ivy St

Clark, NJ 07066

Built 1952

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block85
Lot39
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityClark Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,218
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,600
42%
Improvement Value:$308,400
58%
Total Assessment$533,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,801+1.5%
2024$11,625-0.3%
2023$11,655+1.7%
2022$11,465+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,218DeedBook 6509, Page 34Recorded5/23/2023

Property Sale

Sale
$625,000

From: BARTUCH, CAROLYN & LASALA,NICHOLAS

To: BRENNAN, MICHAEL & JILLIAN

Sq Ft2,072DeedBook 6150, Page 393Recorded10/19/2016

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 3489, Page 787

Property Built

Built

Year Built: 1952