Skip to content

822 Springfield Ave

Cranford, NJ 07016

Built 1928

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block197
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityCranford Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
34%
Improvement Value:$151,400
66%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,646+1.7%
2024$15,387+10.9%
2023$13,877+0.3%
2022$13,833+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft1,917DeedBook 6517, Page 2512Recorded8/10/2023

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 5624, Page 38

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4803, Page 94

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 3531, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1928