Skip to content

70-76 Parker Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1957

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block151
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,041
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,800
53%
Improvement Value:$182,800
47%
Total Assessment$387,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457-34.6%
2024$11,409+2.8%
2023$11,100
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6249, Page 2131

Property Built

Built

Year Built: 1957