Skip to content

450 Westminster Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1968
Commercial

Last Sale Price
$2,195,000
Last Sale Date
Jan 3, 2006

Property Information

Block151
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionGARAGE & PAVING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage11,020
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,800
57%
Improvement Value:$192,900
43%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,537-7.6%
2024$9,240+2.8%
2023$8,990
Property History

Property Sale

Sale
$2,195,000
DeedBook 5558, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1968