Skip to content

406-418 Westminster Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 2017
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block151
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description34APTS 36000 SF
Dwellings34
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,700,000
16%
Improvement Value:$8,940,900
84%
Total Assessment$10,640,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$204,731-10.0%
2024$227,522+2.8%
2023$221,361
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017