Skip to content

421-423 Westfield Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2015

Property Information

Block161
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,200
27%
Improvement Value:$440,100
73%
Total Assessment$605,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,646+0.7%
2024$11,566+2.8%
2023$11,253
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910