Skip to content

316 Stiles St

Elizabeth, NJ 07208

Built 1909

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block161
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage13425

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
41%
Improvement Value:$235,200
59%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,650-37.9%
2024$12,321+2.8%
2023$11,987
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 6438, Page 2662

Property Built

Built

Year Built: 1909