Skip to content

133-135 Elm St

Elizabeth, NJ 07208

Built 1922

Last Sale Date
Feb 19, 2002

Property Information

Block166
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 FAMILY
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
31%
Improvement Value:$373,800
69%
Total Assessment$541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,424-21.2%
2024$13,232+2.8%
2023$12,874
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5237, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1922