Skip to content

180 82 Stiles St

Elizabeth, NJ 07208

Built 1920

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block166
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,600
43%
Improvement Value:$284,600
57%
Total Assessment$501,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,643-11.1%
2024$10,843+2.8%
2023$10,550
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From: TAUBER, SARAH & BARUCH

To: HENAO, ALEJANDRO & LIZBETH

Sq Ft2,352DeedBook 6570, Page 2098Recorded1/23/2025

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5913, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1920