Skip to content

828-830 Gebhardt Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1929

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Nov 27, 2018

Property Information

Block53
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,323
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,700
43%
Improvement Value:$327,500
57%
Total Assessment$573,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,028-7.2%
2024$11,881+2.8%
2023$11,559
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6297, Page 2160

Property Built

Built

Year Built: 1929